Egyiptomból hívtam ki a fiamat
„…hogy beteljesedjék az, amit az Úr mondott a próféta által: »Egyiptomból hívtam el a fiamat«.” (Mt 2,15, RÚF 2014)
Benjamin Berger írja: „Hóseás próféta könyvében (11,1) arról beszél, hogy Izrael történelme kezdetén népként, úgymond gyerekként, Egyiptomban volt és Isten Egyiptomból hívta ki. Máté evangéliumában a Messiásra vonatkoztatja ezeket a verseket. Miért? A válasz nagyon mély jelentőséggel bír. Isten Izraelt népként elsőszülött fiának nevezi Egyiptomban (2Móz 4,22) és a Messiás is Isten elsőszülött Fia. A Messiás azonosul Izrael népének történelmével, mert egy személyben jeleníti meg a népet. Ő Izrael egy személyben. Fontos, hogy megértsük ezt. Ehhez az is kapcsolódik, hogy Isten, az Atya Jézus bemerítkezésénél és a színeváltozás hegyén ezt mondja: „Ez az én szeretett Fiam, Akiben gyönyörködöm.” Ez azt jelenti, hogy Jézus Izrael népének igaz megtestesítője, még akkor is, ha Ő Isten Fia és Isten maga, Aki emberként a világra jött. Izrael népének igaz és végső identitása, messiási identitása maga a Messiás. A nép megjelenítője egy személyben, de egy tökéletes személyben. Ez egy titok.
A Bibliában más párhuzamokat is találunk Jesua és Izrael népe között. Jesua például negyven napig szenvedett kísértést a pusztában, Izrael pedig negyven évig volt a pusztában. Izrael csődöt mondott a kísértésben, de Jesua helytállt benne. Aztán azt is látjuk, hogy Jesua tizenkét tanítványt választott és ők tizenketten képviselik Izrael tizenkét törzsét és összekapcsolódnak velük. Az apostolok már a messiási Izraelt ábrázolják úgy, ahogy a peszáhnál láttuk, amikor Isten megmentette Izrael elsőszülötteit. Izrael egész népét szimbolizálják, mert Izraelt Isten egész népeként elsőszülött fiának nevezi az Írás. Ezt látjuk a Máté 19,28-ban is, ahol Jézus az ezeréves birodalomról beszél: „Jézus ezt válaszolta nekik: «Bizony azt mondom nektek, hogy ti, akik követtek engem, majd az újonnan születéskor, mikor az embernek Fia dicsőséges trónjára fog ülni, ti magatok is tizenkét trónon fogtok ülni, s így fogjátok ítélni Izráel tizenkét nemzetségét (törzsét).»”
Ez azt jelenti, hogy a messiási birodalomban a tanítványok közül mindegyik egy-egy izraeli törzsnek feje lesz. (Bibliai értelemben az ítélni, nagyjából annyit jelent, hogy kormányozni, ahogy ezt már a Bírák könyvéből ismerjük.)”[1] (lásd még a Mt 12,17-21M-ot)
Lásd még bővebben erről a Messiás és Izrael egysége c. kurzust.
.
Végjegyzet:
[1] Benjamin Berger: Izrael szent gyülekezései, Brigde Mission Society, Budapest-Pécs, 2019, 67-69 o.