Nem ismerte őt (Mt 1,25M)

Nem ismerte őt

De nem ismerte őt addig, amíg fiat nem szült. (Mt 1,25, Csia)

József nem ismerte meg Máriát mindaddig, amíg meg nem szülte fiukat, Jesuát. A héber nyelv a tudásra, az ismeretre különböző szavakat használ és ki tud fejezni egy „intim” tudást is. Amikor az emberpárt kiűzték a paradicsomból: Ádám megismerte Évát (1Móz 4,1). A héber jadaʿ [ידע] (ismerni, megismerni) szó ebben a versben Ádám és Éva szexuális kapcsolatát, egyesülését írja le, de a jadaʿ a nagyon intim megismerését is jelenti egymásnak. A daʿat [דעת] az ebből képzett főnév jelent héberül tudást, ismeretet. Görögül a ἔγνω (megismerte), γιγνώσκω (megismerem) szó felel meg e fogalomnak.

A Bibliában számtalan helyen jelenik meg az ismeret, megismerni szó úgy, hogy Isten ismeretére, a Vele való mély, „intim” viszonyra vagy az Istennel egyesülésre vonatkozik.[1] Ez távlatokat nyithat több szakasz mélyebb megértésére.

Lássunk erre két példát az Újszövetségből:

Jézus így szól a zsidókhoz a János 8,54-55-ben: „Ha én dicsőíteném magamat, a dicsőségem semmi volna: az én Atyám az, aki megdicsőít engem, akiről ti azt mondjátok, hogy a ti Istenetek, pedig nem ismeritek őt, én azonban ismerem. … ismerem őt, és megtartom az ő igéjét.” Jesua itt nem arról beszél, hogy a zsidóság nincs tudatában annak, hogy az Örökkévaló létezne. Izrael kereste, a saját értelme és világossága szerint követte Istent. Jézus arra világít rá, hogy a zsidók a fenti értelemben nem ismerik Istent, azaz nincsenek vele mély, intim kapcsolatban.

Továbbá 1Kor 13,12-ben ezt olvassuk: „Mert most tükör által homályosan látunk, akkor pedig színről színre; most töredékes az ismeretem, akkor pedig úgy fogok ismerni, ahogyan engem is megismert Isten.” Az ismeret itt sem a korlátozottabb, majd a teljes lexikális tudást jelent Istenről, hanem az egyesülést, az intim viszonyt vele, ami most töredékes, de később képesek leszünk valódi egységben élni vele.

Lásd még e fogalmat a Mt 7,23M-ben.

.

Vissza a magyarázatokhoz.

Végjegyzetek:

[1] Eyal Friedman: Tanítások Jeruzsálemből, Bridge Mission Society, Budapest, 2023, 122-123 o.

This entry was posted in Messiási tanítások. Bookmark the permalink.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*